Celem działalności naszego Stowarzyszenia od początku jego istnienia jest pielęgnowanie chrześcijańskich wartości i tradycji narodu polskiego, propagowanie i ochrona kulturalnej spuścizny cywilizacji chrześcijańskiej, a także obrona wartości chrześcijańskich oraz zasad moralnych w życiu społecznym i kulturalnym.
W związku z tym, obok promowania podstawowych dla cywilizacji wartości związanych z tradycją, rodziną i własnością, Stowarzyszenie aktywnie staje w ich obronie, czyniąc to poprzez działalność społeczną, oświatową, kulturalną, charytatywną i edukacyjną. Kryją się pod nią przeróżne projekty medialne, kampanie publiczne, kongresy i konferencje, cykle spotkań, marsze i manifestacje.
SKCh im. Ks. Piotra Skargi skupia katolików świeckich. Nigdy nie zwracali się oni o aprobatę do Kurii Metropolitalnej w Krakowie, aby – jak podkreśla prezes Stowarzyszenia Sławomir Olejniczak - „nie wiązać się instytucjonalnie z władzą kościelną, gdyż zdawaliśmy sobie sprawę, że prędzej czy później zajmiemy się tzw. sprawami kontrowersyjnymi jak aborcja czy legalizacja związków homoseksualnych. Chcieliśmy w ten sposób uniemożliwić potencjalnym przeciwnikom wywieranie presji na władze kościelne, aby pacyfikowały nasze inicjatywy”. Ta zasada towarzyszy Skargowcom po dziś dzień i wielokrotnie sprawdzała się w bezpośredniej konfrontacji z siłami antychrześcijańkiej rewolucji.
Prezes Olejniczak zwraca uwagę na jeszcze jeden istotny aspekt tej formy działania: „Z perspektywy prawa kanonicznego jesteśmy prywatnym stowarzyszeniem wiernych, którzy, kierując się nauką Kościoła, podejmują inicjatywy publiczne na własną odpowiedzialność. Kościół to nie więzienie sumień, w którym trzeba prosić władzę centralną o zgodę na dawanie świadectwa prawdzie, i my z tej wolności korzystamy.”
Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi w ciągu dwudziestu pięciu lat istnienia w sposób dynamiczny rozwinęło swoją działalność, otrzymując hojne wsparcie modlitewne i materialne od Darczyńców. Nigdy przy tym nie korzystało z możliwości subwencjonowania, dotowania lub refinansowania swoich inicjatyw ze strony instytucji państwa lub Kościoła. To wyłącznie ofiarność naszych Darczyńców, wiernie trwających przy nas, pozwoliła nam rozwinąć skrzydła nie tylko w kraju, ale także za granicą, współtworząc i mobilizując różne środowiska w obronie cywilizacji chrześcijańskiej.
Od samego początku Stowarzyszenie jest wydawcą największego katolickiego pisma w Polsce pt. „Przymierze z Maryją”, którego nakład wynosi ponad 200 tys. egzemplarzy. Pierwszy numer dwumiesięcznika ukazał się na przełomie października i listopada 2001 r., a tematem głównym był Różaniec Święty - nasza tarcza i potężna duchowa broń w tych trudnych, również dla polskich katolików, czasach. Biuletyn, początkowo liczący zaledwie 28 stron, prezentujący teksty z działu: „Święte wzory", „Lektura Duchowa" oraz „Rodzina," mający wzmocnić religijność polskich rodzin i przyczynić się do lepszej formacji naszych dzieci, z czasem zwiększył objętość, a jubileuszowy 50 numer liczył już 52 strony.
Od samego początku działała przy Stowarzyszeniu Sekcja Rycerska Lepanto, która organizowała obozy i zajęcia stacjonarne dla młodzieży.
W 2000 r. członkowie Stowarzyszenia zorganizowali protesty przed kinami przeciw projekcji filmu „Dogma”. Była to pierwsza publiczna kampania zorganizowana pod szyldem SKCh im. Ks. Piotra Skargi. Niewiele później, przed wyborami parlamentarnymi 2001 roku, zbierali podpisy pod petycjami do partii politycznych, by na swoich listach nie umieszczały zwolenników aborcji.
W styczniu 2001 r. SKCh im. Ks. Piotra Skargi zainicjowało kampanię „Orędzie Fatimskie nadzieją dla Polski”, w ramach której rozpowszechniano książkę dra Antonia Borellego pt. „Fatima – orędzie tragedii czy nadziei?”. Ta inicjatywa okazała się gigantycznym sukcesem – tak wielkim, że początkowo przekraczał logistyczne możliwości realizacji zamówień i wysyłek do wszystkich zainteresowanych pakietem ze wspomnianą książką. Stąd też w latach następnych kampania realizowana była również przez powstałą w grudniu 2001 r. - w celu wsparcia działań Stowarzyszenia - Fundację Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi. Akcja krzewienia Orędzia Fatimskiego jest przez nas kontynuowana nieprzerwanie do dziś.
Stowarzyszenie wydawało i propagowało liczne publikacje książkowe, wysyłało wizerunki Matki Bożej Fatimskiej, okazjonalne różańce, cudowne medaliki czy kalendarze ścienne „365 dni z Maryją”. Przede wszystkim jednak mocno angażowało się w debatę publiczną w kluczowych dla Narodu sprawach. W 2002 r. stanęliśmy w obronie Radia Maryja jako niezależnego medium, arogancko atakowanego wówczas przez TVP.
Warto przy tym dodać, iż liczne działania na rzecz obrony chrześcijańskiego porządku w życiu publicznym Stowarzyszenie podejmowało wraz ze wspomnianym Instytutem Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi. Do 2019 r. wydano blisko 12 milionów egzemplarzy książek i innych publikacji religijnych, historycznych oraz społeczno-politycznych (łącznie ponad 80 tytułów), które trafiły bezpośrednio do rąk korespondentów i darczyńców obydwu organizacji.
Stowarzyszenie inicjowało także wiele protestów i akcji społecznych. W 2003 r., w ramach kampanii „Prawo do Narodzin”, do 30 tys. polskich domów trafiła książeczka pt.: „50 pytań i odpowiedzi o aborcji”. Do tej niewielkiej broszury po dziś dzień sięga się jako do skarbnicy argumentów za prawem do życia od poczęcia dla każdego człowieka.
W 2004 r. roku Stowarzyszenie protestowało przeciwko przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej (Marsz „Tak dla Polski, tak dla Europy, nie dla Unii Europejskiej”). Rozpoczęło także akcję rozpowszechniania opracowania pt. „Przystąpienie do Unii Europejskiej: deska ratunku czy pocałunek śmierci dla chrześcijańskiej Polski?” Broszura została opublikowana jako ogłoszenie płatne w dzienniku „Rzeczpospolita”. Jego autorzy pytali, czy „integracja z UE przyczyni się do wypełnienia, czy też zaszkodzi misji, którą Bóg powierzył Polsce, gdy wyrwał ją z mroków pogaństwa i naznaczył jej czoło wodą Chrztu Świętego.
W maju 2004 r., w związku z próbą legalizacji homoseksualnych związków partnerskich, młodzi aktywiści wszczęli akcję rozprowadzania wśród mieszkańców Polski ulotek: "Powiedz Nie promocji homoseksualizmu," prosząc jednocześnie o odmawianie Różańca w intencji wynagrodzenia Panu Bogu za grzech sodomii.
W tym samym roku Stowarzyszenie przeprowadziło udaną kampanię protestacyjną: „Brońmy małżeństwa i rodziny”. W jej ramach, w samym tylko lutym 2004 r. do Marszałka Sejmu Włodzimierza Cimoszewicza napłynęło ponad 87 tys. listów z protestami przeciwko legalizacji związków homoseksualnych. Kancelaria Sejmu poinformowała o kampanii na swojej stronie. Była to bowiem rekordowa w historii Sejmu ilość korespondencji nadesłanej w ciągu jednego miesiąca do polskiego parlamentu. W listach-protestach podpisywanych indywidualnie i zbiorowo, często przez całe grupy, w tym m. in. parafie, jednoznacznie domagano się odstąpienia od prac nad projektem ustawy.
Była to pierwsza akcja, która odbiła się szerokim echem w społeczeństwie i zaowocowała też gwałtowną reakcją polityków. Wywierali oni presję na Pocztę Polską, aby ta odmówiła Stowarzyszeniu rozprowadzania ulotek. Interweniowała wówczas osobiście minister Izabela Jaruga-Nowacka, Ministerstwo Infrastruktury oraz Stowarzyszenie „Kampania przeciw Homofobii”. Poczta odmówiła dalszej dystrybucji ulotek, jednak Sejm także zrezygnował z dalszego forsowania projektu ustawy, przyjętego wcześniej przez Senat.
Akcja wymierzona w Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej spotkała się z żywą reakcją m. in. na forum polskiego parlamentu. Do Ministra Infrastruktury zostały skierowane dwie interpelacje poselskie z klubów LPR i PiS, ponadto tematem tym zainteresowały się media. Do biura Stowarzyszenia nadeszło wiele listów od osób, które popierały walkę z legalizacją homozwiązków.
Rewolucjoniści nie porzucili planów zalegalizowania w Polsce homozwiązków, nawet za cenę przeprowadzenia tej operacji niejako „kuchennymi drzwiami”, a więc za pomocą urzędników od spraw cywilnych. W 2004 r. do Urzędów Stanu Cywilnego w Polsce SKCh im. Ks. Piotra Skargi rozesłało przesyłkę (list plus broszury informacyjne), która miała nakłonić kierowników USC do bojkotu planowanej legalizacji związków homoseksualnych. To właśnie urzędnicy tych instytucji według projektu mieli rejestrować związki osób tej samej płci. Odpowiedziało na nią 407 pracowników z 389 urzędów. Wszyscy oni skierowali do Marszałka Sejmu swój zdecydowany protest przeciwko legalizacji związków homoseksualnych.
„Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec zgłoszonego do Senatu projektu ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich legalizującej związki homoseksualne i uważam, że ewentualne zobowiązanie mnie do jej wykonania jest sprzeczne z moim sumieniem i przekonaniami oraz narusza powagę Urzędu Stanu Cywilnego, którego jestem przedstawicielem” - stwierdzali w proteście kierownicy USC. Informacje o tym urzędniczym sprzeciwie odbiły się szerokim echem w mediach w całym kraju, wywołując oburzenie i furię po stronie lobby homoseksualnego i całej lewicy, jednocześnie wzbudzając nadzieje po stronie katolickiej.
W 2005 r. nasze Stowarzyszenie sprzeciwiło się wykorzystaniu herbu miasta Krakowa przez środowiska homoseksualne do promocji homoseksualizmu w tym mieście. Środowiska te prowadziły wówczas akcję „Kraków i Norymberga razem dla tolerancji. Z inicjatywy Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi na ulicach Krakowa w grudniu 2005 r. pojawiło się ponad tysiąc plakatów „Stop Homoseksualnej Deprawacji". Był to protest przeciwko coraz bardziej nachalnej promocji homoseksualizmu w mieście. Impulsem do zorganizowania tej akcji stały się kolejne inicjatywy homolobby, w tym pseudo-edukacyjne warsztaty na temat AIDS, przeprowadzone w Urzędzie Miasta Krakowa 29 listopada 2004 r. Podczas „warsztatów” aktywiści organizacji homoseksualnych rozpowszechniali wśród zaproszonych na spotkanie uczniów krakowskich szkół materiały promujące praktyki homoseksualne.
Stowarzyszenie za przykładem swojego patrona aktywnie włączyło się w debatę publiczną, rozpoczynając we wrześniu 2005 r. kampanię „Wybory 2005”, w ramach której domagano się od kandydatów na posłów odpowiedzi na ankietę dotyczącą ich stosunku do aborcji, eutanazji, homoseksualizmu, małżeństwa, pornografii itp.
W 2006 r. Stowarzyszenie rozesłało do szkół broszury pt. „Przemilczane problemy homoseksualizmu,” ostrzegając przed próbami promocji wśród najmłodszych praktyk sodomickich. W tym samym roku SKCh, wraz z czterema innymi organizacjami - Polską Federacją Ruchów Obrony Życia, Forum Kobiet Polskich, Sekcją Rodzin KIK w Warszawie oraz Redakcją Dwutygodnika Młodzieży Katolickiej „Nasza Droga", zorganizowało akcję pod nazwą „O godność kobiet - stop pornografii". Akcja ta miała na celu wprowadzenie całkowitego, ustawowego zakazu produkcji i rozpowszechniania pornografii. W ramach tej kampanii do Marszałka Sejmu Marka Jurka napłynęło z całego kraju prawie 150 tysięcy postulatów z żądaniem całkowitego zakazu pornografii.
W grudniu 2006 r. Stowarzyszenie zachęcało swych sympatyków i wszystkich ludzi dobrej woli do włączenia się w akcję antyaborcyjną, w ramach której do Marszałka Sejmu wysyłane były e-maile z apelem o wprowadzenie do Konstytucji RP zapisu gwarantującego prawo do życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. Oto treść apelu: „Szanowny Panie Marszałku, zwracam się do Pana z apelem o wprowadzenie przez Sejm RP do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zapisu gwarantującego prawo do życia od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci. Uważam, że w obliczu zagrożeń ludzkiego życia przez procedery aborcji, manipulacji genetycznych i eutanazji potrzebny jest wyraźny zapis konstytucyjny gwarantujący nienaruszalność życia ludzkiego. Ufam, że Sejm RP stanie w obronie tego fundamentalnego prawa człowieka i uchwali stosowny zapis konstytucyjny, który zagwarantuje dzieciom prawo do narodzin, a osoby stare i schorowane zabezpieczy przed przedwczesnym uśmiercaniem.”
Marszałek przesłał organizatorom pismo, w którym dziękował za jednoznaczne poparcie dla wprowadzenia do Konstytucji RP zapisu chroniącego życie ludzkie od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. „Mam nadzieję, że to rozwiązanie, będące usankcjonowaniem jednego z najbardziej fundamentalnych praw Bożych i ludzkich, znajdzie zdecydowane poparcie na forum polskiego parlamentu" – napisał ówczesny Marszałek Sejmu Marek Jurek w piśmie do prezesa SKCh Sławomira Olejniczaka.
W 2006 r. członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi wzięli udział w Konferencji zatytułowanej „Pedofilii i pornografii dziecięcej - STOP!!!", zorganizowanej w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim. Do sali Urzędu Wojewódzkiego przybyli licznie nauczyciele z terenu województwa oraz katecheci. Obok prelegentów m. in. z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna, policji i socjologów, którzy zabierali głos na spotkaniu, z referatem pt. „Korelacja zjawisk pedofilii i pornografii dziecięcej" wystąpił także Sławomir Skiba, wiceprezes naszego Stowarzyszenia.
W 2006 r. SKCh zorganizowało akcję protestacyjną przeciwko wyświetlaniu w polskich kinach antykatolickiego filmu pt. „Kod da Vinci.” W obrazie tym, podobnie jak książkowym pierwowzorze pt. „Kod Leonarda da Vinci” - mieszają się idee antykatolickie, gnostyczne i okultystyczne z prymitywnymi kłamstwami, którym autorzy przypisują wartość historyczną. Stowarzyszenie uruchomiło specjalną stronę przeciwko temu filmowi www.protestuj.pl., którą w ciągu dwóch tygodni odwiedziło ponad 75 tys. internautów.
Również w 2006 r., w ramach akcji protestacyjnej przeciwko marszowi homoseksualistów ulicami Krakowa, SKCh im. Ks. Piotra Skargi ponownie rozkleiło na słupach i tablicach ogłoszeniowych w całym mieście ponad 1000 plakatów: „STOP promocji homoseksualizmu!". Plakaty wzywały do powstrzymania nachalnej promocji zachowań homoseksualnych pod Wawelem poprzez obywatelską akcję protestacyjną skierowaną do Prezydenta Miasta. - Czy chcesz, aby grzech z którego słynęła Sodoma, stał się wizytówką królewskiego miasta Krakowa? Czy chcesz, aby mieszkańcy Krakowa byli narażeni na nachalną manifestację homoseksualizmu? Ustawa o zgromadzeniach publicznych dopuszcza możliwość zakazu demonstracji ze względu na zagrożenie dla moralności publicznej. Masz prawo domagać się od Prezydenta Krakowa, aby nie dopuścił do promocji homoseksualizmu na ulicach naszego miasta!”- brzmiała treść plakatu.
Na początku kwietnia do ponad 20 tys. mieszkańców Małopolski Stowarzyszenie wysłało również listy zachęcające do przesyłania kartek z protestami na ręce Prezydenta Miasta. W efekcie tych działań do sekretariatu prezydenta Jacka Majchrowskiego napłynęło za pośrednictwem poczty tysiące listów od osób, domagających się podjęcia działań uniemożliwiających promowanie dewiacyjnych zachowań.
W obliczu coraz częstszych i głośniejszych akcji przeprowadzanych przez organizacje promujące homoseksualizm, Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi postanowiło przesłać na ręce dyrektorów gimnazjów i szkół średnich w Polsce broszurę pt. „Przemilczane problemy homoseksualizmu" na temat zachowań homoseksualnych oraz ich zdrowotnych, psychicznych i społecznych skutków. Akcja SKCh miała na celu uwrażliwienie dyrektorów szkół i nauczycieli, do których były i w przyszłości mogły być kierowane homoseksualne kampanie. Objęła ona 20 tysięcy szkół!
W 2007 r. SKCh przeprowadziło akcję: „Uważaj! Karta Praw Podstawowych” . „Pomimo odrzucenia unijnej konstytucji przez Francuzów i Holendrów, znów próbuje się ją narzucić narodom Europy, tym razem jednak usiłując obejść warunek referendum. Nie należy mieć złudzeń, że przyjęcie przez Polskę traktatu reformującego w żaden sposób nie przyczyni się do jej dechrystianizacji. Wręcz przeciwnie, uważamy, że proces ten zostanie przyspieszony” – brzmiało stanowisko Stowarzyszenia w sprawie reformującego Traktatu Konstytucyjnego i jego najważniejszej części, czyli Karty Praw Podstawowych.
SKCH przeciwstawiło się wówczas próbom narzucenia Polsce i innym krajom europejskim tzw. reformującego Traktatu Konstytucyjnego, a w szczególności Karty Praw Podstawowych, z pominięciem głosu obywateli w formie publicznej debaty i referendum.
Do protestu można się było przyłączyć, wysyłając apel do Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, zamieszczony na stronie internetowej protestuj.pl. W związku z trwającymi negocjacjami w sprawie tzw. eurokonstytucji, Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi postanowiło włączyć się w dyskusję. Stanowisko Stowarzyszenia „Europejski Traktat Konstytucyjny. Kolejny krok ku dechrystianizacji katolików w Europie”, opublikowane w specjalnej broszurze, trafiło do rąk rządzących w naszym kraju oraz hierarchii Kościoła.
Autorzy przestrzegali, że przyjęcie w Traktacie Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej, która toruje drogę m. in. aborcji, eutanazji, związkom homoseksualnym, praktykom eugenicznym oraz buntowi dzieci przeciwko rodzicom, stanowiło poważny problem sumienia dla katolików w Polsce i w całej Europie. „Europejski Traktat Konstytucyjny w takim kształcie odrzuca chrześcijańskie dziedzictwo Europy i może otworzyć furtkę do prześladowań chrześcijan” – przestrzegali członkowie Stowarzyszenia.
W 2007 r. Stowarzyszenie kontynuowało akcję „Solidarni z nienarodzonymi". W odpowiedzi na kampanię do Marszałka Sejmu wpłynęło ponad 500 tysięcy apeli o wprowadzenie do ustawy zasadniczej zapisu jednoznacznie gwarantującego prawo do życia od poczęcia. Ponadto w ramach tej akcji do wielu polskich domów trafiła również broszura „Różaniec w obronie życia z rozważaniami Ojca Świętego Jana Pawła II z encykliki Evangelium Vitae”, jak również wspomniana wcześniej książka „50 pytań i odpowiedzi o aborcji.” To był bardzo ważny głos w debacie publicznej dotyczącej ochrony życia.
Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im ks. Piotra Skargi kontynuowało w kolejnych latach akcje plakatowe pod hasłem: „Stop promocji homoseksualizmu w Krakowie" w związku z planowanymi marszami homoseksualistów, organizowanymi w ramach tzw. Dni Kultury Lesbijsko-Gejowskiej.
Również w roku 2007 SKCh, wraz z Instytutem Studiów nad Rodziną UKSW, zorganizowało Konferencję o Traktacie Konstytucyjnym Unii Europejskiej. „Jeśli Karta Praw Podstawowych stanie się obowiązującym prawem Unii, to grozi nam dyktatura relatywizmu godząca w prawo naturalne i najbardziej fundamentalne prawa osoby ludzkiej” – stwierdził wówczas prof. Roberto de Mattei, wiceprezydent Włoskiej Narodowej Rady Badań Naukowych, założyciel i przewodniczący Centrum Kulturalnego Lepanto, redaktor naczelny włoskiego miesięcznika „Radici Christiane. Referaty wygłosili również: Stephane Buffetaut i dr Andrzej Grajewski. Profesor de Mattei poddał Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej zdecydowanej krytyce, wskazując, że stanowi ona przejaw typowego dla Unii prawa charakteryzującego się relatywizmem moralnym i subiektywizmem. Patronat medialny nad imprezą objął tygodnik katolicki „Gość Niedzielny”.
W 2008 r. w proteście przeciwko kolejnemu, zaplanowanemu przez aktywistów homoseksualnych marszowi ulicami Krakowa, nasze Stowarzyszenie zorganizowało kolejną akcję plakatową. Na terenie trzech miast – Krakowa, Warszawy i Poznania – pojawiły się afisze ostrzegające przed homoseksualnym barbarzyństwem. Stowarzyszenie uważało uparte organizowanie parad homoseksualnych za prowokację skierowaną przeciwko społeczności stolicy Małopolski, a szczególnie najmłodszych jej członków, którzy byli zmuszani do oglądania obscenicznych i demoralizujących zachowań.
Na wspomnianych plakatach można było zobaczyć dwie fotografie dokumentujące skandaliczne wydarzenia, które miały miejsce podczas poprzednich parad. Dwa lata wcześniej aktywiści homoseksualni zbezcześcili Grób Nieznanego Żołnierza w Krakowie. Rok później ich marsz miał charakter wybitnie antykatolicki. W dodatku jego trasa prowokacyjnie wiodła ulicą Franciszkańską, pod oknem, które w naszej pamięci łączy się ze wspomnieniem Ojca Świętego Jana Pawła II.
– Uważamy, że zło trzeba napiętnować, a nie udawać, że się nic nie dzieje. Aktywiści homoseksualni liczą na brak reakcji, ponieważ to daje im mocny argument, że jest społeczne przyzwolenie na realizację planów niszczenia rodziny. Brak reakcji w społeczeństwach zachodnich doprowadził do tego, że teraz mają ociekające homoseksualną pornografią parady, „małżeństwa” homoseksualne adoptujące dzieci, edukację prohomoseksualną w szkołach, a przeciwników ideologii homoseksualnej ściga się jak zwykłych przestępców. My, jako katolicy i chrześcijanie, jesteśmy zobowiązani w sumieniu, aby się temu wszystkiemu przeciwstawić – podkreślał wówczas członek Stowarzyszenia Piotr Kucharski.
Na początku marca 2008 r. ukazał się pierwszy numer dwumiesięcznika „Polonia Christiana”, wydawanego przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi przy współpracy z redakcją włoskiego pisma „Radici Christiane”. Pierwszy numer bogato ilustrowanego periodyku poruszał różne tematy, w tym zagrożenia związane z przyjęciem przez Unię Europejską Traktatu Reformującego wraz z tzw. Kartą Praw Podstawowych. Ukazał się w nim także wywiad przeprowadzony z ks. Michaelem Schmitzem z Instytutu Chrystusa Króla Najwyższego Kapłana, który mówił o znaczeniu dla Kościoła Motu Proprio Summorum Pontificium, regulującego status Mszy Trydenckiej.
W tym samym roku SKCh zorganizowało pikietę przed ambasadą Królestwa Hiszpanii w Warszawie. Był to wyraz poparcia dla odbywającej się tego samego dnia (17 października) potężnej manifestacji obrońców życia w Madrycie. Hiszpanie protestowali przeciwko planowanemu przez tamtejszy rząd rozszerzeniu swobody zabijania dzieci poczętych i ustawowemu zmuszaniu lekarzy i położnych do brania udziału w tym zbrodniczym procederze.
W 2009 r. Stowarzyszenie w liście do Ministerstwa Edukacji Narodowej wyraziło zaniepokojenie zapowiadaną przez Kampanię Przeciw Homofobii akcją przeprowadzania na terenie szkół specjalnych szkoleń dla nauczycieli o homoseksualizmie. W odpowiedzi udzielonej przez Zbigniewa Włodkowskiego, podsekretarza stanu w MEN, przeczytać można, że wyłączne kompetencje do organizowania szkoleń posiadają dyrektorzy poszczególnych szkół oraz rady szkoły, rady pedagogiczne, rady rodziców i samorząd uczniowski.
Stowarzyszenie skutecznie zaprotestowało przeciwko uchwalonej w maju 2009 r. przez Sejm RP nowej ustawie medialnej, w której pominięto zapis o poszanowaniu chrześcijańskiego systemu wartości i umacnianiu rodziny, a w zamian umieszczono zakaz dyskryminacji ze względu na tzw. orientację seksualną. W liście do senatorów prezes SKCh Sławomir Olejniczak apelował o niedopuszczenie do przyjęcia przez polski parlament tak szkodliwych dla naszego religijnego i moralnego dziedzictwa zapisów ustawy. W jej ostatecznej wersji, przyjętej przez Sejm w czerwcu 2009 r., przywrócono zapis zobowiązujący media do przestrzegania wartości chrześcijańskich oraz pominięto fragment wyróżniający „orientację seksualną” jako znajdującą się pod szczególną ochroną prawa.
W 2009 r. z inicjatywy SKCh pojawiły się znów na ulicach Krakowa plakaty ostrzegające przed zaplanowanym na 16 maja marszem aktywistów homoseksualnych. Stowarzyszenie zainicjowało także akcję wysyłania do władz miasta listów protestacyjnych.
W 2010 r. Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi zaapelowało do władz samorządowych o wyrażenie sprzeciwu wobec przyjętej przez Sejm RP nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, głęboko ingerującej w jej autonomię. Zakładała ona m. in. możliwość oddzielenia dzieci od rodziców przed wyrokiem sądu. - W liście poprosiliśmy samorządowców o podpisanie załączonego apelu i przesłanie na nasz adres. My natomiast zobowiązaliśmy się do złożenia go w odpowiednim czasie na ręce pana marszałka Schetyny – mówił Piotr Kucharski.
Na apel SKCh odpowiedziało m. in.: 135 wójtów, 50 burmistrzów oraz prezydenci Przemyśla, Kielc, Głogowa, Bydgoszczy, Stalowej Woli, Rybnika i Świdnicy. Dnia 18 listopada protesty złożono w biurze Kancelarii Sejmu.
Przy działaniach w obronie rodziny wspieraliśmy także inne organizacje. Dla przykładu, 5 czerwca 2010 r. Fundacja Mamy i Taty zamieściła w ogólnopolskim dzienniku list otwarty zwracający uwagę na niebezpieczeństwo legalizacji związków homoseksualnych w naszym kraju, który poparło blisko 40 tys. osób. Z podobną inicjatywą wystąpiło sześć komitetów społecznych. Pod protestami skierowanymi przez nie do władz miasta podpisało się ponad 55 tys. warszawiaków.
W akcję wymierzoną przeciwko zapowiadanej na czerwiec 2010 r. europejskiej paradzie homoseksualistów włączyło się także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. W tym czasie wysłaliśmy do mieszkańców stolicy 650 tys. ulotek z hasłem „Nie dla promocji homoseksualizmu w Warszawie”. Zachęcały one mieszkańców miasta, aby wysyłali protest do jego władz z kategorycznym żądaniem zakazania homoseksualnej prowokacji. Wysłanych protestów było na tyle dużo, iż Urząd Miasta powołał specjalną komórkę do przyjmowania korespondencji.
W 2011 r., w związku z zapowiedziami Wydawnictwa Naukowego PWN S.A., że w encyklopedycznych definicjach haseł „homoseksualizm” i „biseksualizm” zostaną dokonane zmiany, Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi zainicjowało akcję przesyłania na adres Zarządu PWN protestów w obronie rzetelności naukowych publikacji encyklopedycznych. Decyzja wydawnictwa była bowiem spowodowana naciskami lobby homoseksualnego. Dotychczas obie dewiacje określano jako „zaburzenia identyfikacji płciowej”.
W 2011 r. do Sejmu RP trafił obywatelski projekt ustawy chroniącej życie wszystkich dzieci nienarodzonych, także tych, które obecnie skazuje się na śmierć tylko dlatego, że są ciężko chore. By skłonić posłów do jego wsparcia, Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi wystąpiło z apelem do wszystkich Polaków, którym na sercu leży obrona życia nienarodzonych, by skontaktowali się z posłami reprezentującymi ich okręg wyborczy i nakłonili ich do zagłosowania za projektem ustawy.
Na stronie internetowej nowej akcji prawodonarodzin.pl umieszczono numery telefonów oraz dane biur poselskich wszystkich polskich parlamentarzystów. Nagrano również instruktażowe i promocyjne filmy, które szybko zaczęły krążyć w internecie. Dzięki mobilizacji katolików projekt ustawy nie został odrzucony w pierwszym czytaniu, lecz trafił do komisji sejmowej.
W 2011 r. Stowarzyszenie - po odrzuceniu 4 lutego tegoż roku przez Sejm RP poprawki, mającej na celu zabezpieczenie prawa polskiego przed próbami narzucenia z zewnątrz legalizacji związków homoseksualnych - wystąpiło z apelem otwartym do senatorów, by przywrócili do projektu ustawy Prawo prywatne międzynarodowe odrzuconą przez Sejm poprawkę. Apel noszący tytuł: „Wobec niebezpieczeństwa legalizacji w Polsce związków homoseksualnych” został opublikowany m. in. w „Rzeczpospolitej”. Inicjatywę Stowarzyszenia wsparło wiele osób z całej Polski. Na adresy poszczególnych senatorów wysłano tysiące apeli w tej sprawie. Niestety, większość polityków zlekceważyła głos obywateli i ostatecznie poprawka nie została przywrócona.
W 2012 r. Stowarzyszenie stanęło ponownie w obronie TV Trwam, dyskryminowanej przez KRRiT, która nie przyznała miejsca Telewizji Trwam na tzw. multipleksie, umożliwiającym odbiór telewizji w technice cyfrowej. W oświadczeniu wystosowanym 16 stycznia przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi do Przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka, autorzy dokumentu porównali niesprawiedliwe potraktowanie jedynej ogólnopolskiej telewizji katolickiej z metodami stosowanymi przez państwo totalitarne. SKCh zaapelowało o natychmiastowe zaprzestanie praktyk dyskryminacyjnych wobec katolickiej Telewizji Trwam.
Od marca 2012 r. prowadzimy opiniotwórczy portal PCh24.pl, przy którym w kolejnych latach budowany był niezależny kanał telewizji internetowej – PCh24TV. Media te szybko zaskarbiły sobie zaufanie licznego grona katolickich i konserwatywnych odbiorców. Dość powiedzieć, że oglądalność portalu przekracza 1,5 mln wejść miesięcznie.
W 2013 r. w odpowiedzi na działania premiera Donalda Tuska, który chciał zmusić parlamentarzystów polskich do zalegalizowania „związków partnerskich”, grupa katolików wspartych przez Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi zwróciła się do Polaków z apelem o wysłanie protestu w tej kwestii. W tym celu do mieszkańców Warszawy oraz rodzinnego miasta premiera Tuska – Gdańska, wysłano ponad milion listów zawierających tekst protestu. Swoją dezaprobatę dla legalizacji związków homoseksualnych można było wyrazić także w formie elektronicznej za pośrednictwem strony protestuj.pl. Na adres Prezesa Rady Ministrów trafiło ponad 80 tysięcy pism w formie emailowej i bliżej nieokreślona ich liczba wysłana drogą tradycyjną.
Również w roku 2013 Stowarzyszenie wzięło udział w XIX Targach Wydawców Katolickich na Zamku Królewskim w Warszawie. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających i skłoniło nas do powtórzenia obecności na kolejnych edycjach targów.
Stowarzyszenie współtworzy również sieć kilkunastu Klubów „Polonia Christiana”, w ramach których redaktorzy i współpracujący z naszymi mediami oraz niezależni publicyści i wykładowcy akademiccy spotykają się z sympatykami i darczyńcami, wygłaszając prelekcje, czy wyświetlając wyprodukowane przez oba podmioty filmy. W ostatnich latach tę działalność poszerzyliśmy o cykl publicznych pokazów filmów wyprodukowanych przez Zespół PCh24TV.
Przez dwa lata (2011-2013) Stowarzyszenie prowadziło niezwykle udaną kampanię „Nie wstydzę się Jezusa”. W ramach tej akcji ponad milion Polaków, w większości młodych, włączyło się w obronę obecności krzyża w miejscach publicznych, a ponad 1200 osób osobiście rozprowadzało breloki ze znakiem krzyża i cytatem z Ewangelii wg św. Mateusza. Ambasadorami tej akcji byli liczni znani sportowcy i artyści, m. in. Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski, Michał Lorenc czy Radosław Pazura.
Na przestrzeni lat powołaliśmy do życia doroczne spotkanie ludzi nauki, wiary, kultury i sztuki, które stało się uznaną marką. Kongresy Konserwatywne, bo o nich mowa (w ostatnich latach regularnie organizujemy je na Zamku Królewskim w Niepołomicach), podobnie jak pokazy audiowizualne, liczne prelekcje, na które zapraszamy wykładowców z różnych krajów, to wizytówka naszego środowiska.
Po roku 2006 stworzono też ogólnopolską inicjatywę Marszów dla Życia i Rodziny, w ramach której do dziś przez miasta całej Polski przeszło już ponad tysiąc marszów, a w nich setki tysięcy uczestników. Przez lata udało się stworzyć sieć współpracowników i grup społecznych, które własnymi siłami mobilizują do organizacji i udziału w marszach społeczności lokalne w ponad stu polskich miastach. Koordynację tych działań od 2014 roku sprawuje Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. Warto przy tym wspomnieć, iż największe pochody pod szyldem Marszu dla Życia i Rodziny najczęściej udaje nam się zorganizować w Warszawie i Krakowie.
Centrum Życia i Rodziny to nie jedyna organizacja powołana przez nasze środowisko do mierzenia się z rosnącą falą rewolucji obyczajowej, skierowanej przeciwko małżeństwu i rodzinie. Odpowiadając na zapotrzebowanie dla specjalistycznej działalności prawniczej i legislacyjnej oraz interwencji wobec zgłaszanych nam przypadków procesowego rozbijania pojedynczych rodzin, w roku 2013 w ramach struktur naszego Stowarzyszenia zaczęło funkcjonować Centrum Prawne Ordo Iuris. Jego dynamiczny rozwój spowodował, iż w późniejszym czasie jego działalność przeniesiono do powołanej w tym celu fundacji, znanej dziś pod nazwą Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.
W 2016 r. zaangażowaliśmy się w inicjatywę wielu organizacji pozarządowych, które wystąpiły ze wspólną obywatelską inicjatywą ustawodawczą „Stop Aborcji”. W ramach akcji ponad 400 tys. osób poparło projekt ustawy wprowadzającej pełną ochronę życia. W kolejnych miesiącach, gdy projekt był procedowany w Sejmie, każdego dnia zabiegaliśmy o poparcie dla niego. Wieczorem, przed kluczowym głosowaniem po drugim czytaniu, zorganizowaliśmy petycję „Wybierzcie życie zamiast śmierci!”, która w ciągu zaledwie kilkunastu godzin przed posiedzeniem Sejmu została podpisana przez ponad 15 tysięcy osób. Choć projekt ostatecznie nie został uchwalony i na poszerzenie prawnej ochrony życia przyszło nam czekać przez kolejne cztery lata, wypada zauważyć, iż polityczne i społeczne poparcie dla prawdziwie dobrej zmiany w prawie było w 2016 r. bardzo wysokie, także za sprawą mobilizacji społecznej na szeroką skalę, w której nasze Stowarzyszenie miało swój udział.
W niniejszym tekście przypomnieliśmy najważniejsze kampanie społeczne i inicjatywy publiczne podejmowane przez nasze środowisko po roku 1999. Choć nie jest to zestawienie pełne i wyczerpujące, to jednak zawiera liczne konteksty i opisy ówczesnych wydarzeń stanowiących przyczynę, tło lub towarzyszących naszej nieustannej walce w obronie Tradycji, Rodziny i Własności. Pierwszą część tej historycznej podróży kończymy na roku 2019, a więc na finiszu dwóch dekad działalności Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.
W drugiej części zaprezentowane zostaną najważniejsze konteksty, kierunki ideowe, postaci i wreszcie działania publiczne, jakie w naszym środowisku pojawiły się w ostatnim pięcioleciu. Zaprezentujemy także plany Stowarzyszenia na najbliższą przyszłość. Zachęcamy do lektury strony jubileusz.piotrskarga.pl, na której – oprócz awizowanej wyżej kronikarskiej opowieści – publikujemy nagrania i fotografie związane z 25-leciem Stowarzyszenia.
piotrskarga.pl
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy